Browse·Smart Scopes·Celestron Origin
Celestron
Celestron Origin
A smart scope that automates imaging while preserving the joy of visual observing.
203mm aperture447mm focal lengthf/2.2Smart TelescopeIntegratedGoToIntermediate

Full Specifications
Optics
| Aperture | 203mm |
| Focal Length | 447mm |
| Focal Ratio | f/2.2 |
| Optical Design | Smart Telescope |
| Coatings | Fully multi-coated Rowe-Ackermann Schmidt optics |
Mount & Tracking
| Mount Type | Integrated |
| GoTo (Computerised) | Yes |
| Tracking | Yes |
| Tracking Motor | Integrated dual-axis equatorial GoTo |
Focuser
| Focuser Type | Motorised electric focus (integrated) |
Physical
| OTA Weight | 16.8kg |
| Total Weight (with mount) | 16.8kg |
| Tube Length | 400mm |
| Tube Material | Aluminium |
Included Accessories
| Diagonal | No |
Smart Telescope Features
| Built-in Camera | Yes |
| App Controlled | Yes |
| WiFi | Yes |
| Battery Included | No |
| Sensor | 1/1.8" CMOS |
| Sensor Resolution | 2.1MP |