Browse·Reflectors·Sky-Watcher Explorer 150PL
Sky-Watcher
Sky-Watcher Explorer 150PL
A capable six-inch reflector that rewards careful collimation with excellent planetary contrast.
150mm aperture1200mm focal lengthf/8Newtonian ReflectorEquatorialBeginner

Head to head
How it compares

Explorer 150PL
Sky-Watcher

Messier N-150/750
Bresser
150mm · Manual Newtonian Reflector vs 150mm · Manual Newtonian Reflector
Full comparison →

Explorer 150PL
Sky-Watcher

Skyliner 150P
Sky-Watcher
150mm · Manual Newtonian Reflector vs 150mm · Manual Dobsonian
Full comparison →

Explorer 150PL
Sky-Watcher

Explorer 130M
Sky-Watcher
150mm · Manual Newtonian Reflector vs 130mm · Manual Newtonian Reflector
Full comparison →

Explorer 150PL
Sky-Watcher

Heritage 150P
Sky-Watcher
150mm · Manual Newtonian Reflector vs 150mm · Manual Newtonian Reflector
Full comparison →
Full Specifications
Optics
| Aperture | 150mm |
| Focal Length | 1200mm |
| Focal Ratio | f/8 |
| Optical Design | Newtonian Reflector |
| Coatings | Parabolic primary mirror with multi-coated optics |
Mount & Tracking
| Mount Type | Equatorial |
| GoTo (Computerised) | No |
| Tracking | No |
Focuser
| Focuser Size | 1.25" |
| Focuser Type | Rack and pinion |
Physical
| OTA Weight | 5.1kg |
| Total Weight (with mount) | 14kg |
| Tube Length | 900mm |
| Tube Material | Steel |
Included Accessories
| Eyepieces | 25mm and 10mm Kellner |
| Finder Scope | 6x30 optical finder scope |
| Diagonal | No |