Browse·Dobsonians·Sky-Watcher Skyliner 250PX
Sky-Watcher
Sky-Watcher Skyliner 250PX
A solid mid-size Dobsonian delivering crisp views with excellent portability and value.
254mm aperture1200mm focal lengthf/4.72DobsonianDobsonianIntermediate

Head to head
How it compares

Skyliner 250PX
Sky-Watcher

Messier 10" Dobsonian
Bresser
254mm · Manual Dobsonian vs 254mm · Manual Dobsonian
Full comparison →

Skyliner 250PX
Sky-Watcher

Explorer 200P
Sky-Watcher
254mm · Manual Dobsonian vs 200mm · Manual Newtonian Reflector
Full comparison →

Skyliner 250PX
Sky-Watcher

Skyliner 200P
Sky-Watcher
254mm · Manual Dobsonian vs 200mm · Manual Dobsonian
Full comparison →

Skyliner 250PX
Sky-Watcher

Quattro 200P
Sky-Watcher
254mm · Manual Dobsonian vs 200mm · Manual Newtonian Reflector
Full comparison →
Full Specifications
Optics
| Aperture | 254mm |
| Focal Length | 1200mm |
| Focal Ratio | f/4.72 |
| Optical Design | Dobsonian |
| Coatings | Parabolic primary mirror, fully multi-coated |
Mount & Tracking
| Mount Type | Dobsonian |
| GoTo (Computerised) | No |
| Tracking | No |
Focuser
| Focuser Size | 2" |
| Focuser Type | Dual-speed Crayford (10:1 reduction) |
Physical
| OTA Weight | 17kg |
| Total Weight (with mount) | 26kg |
| Tube Length | 1200mm |
| Tube Material | Steel (collapsible FlexTube) |
Included Accessories
| Eyepieces | 25mm and 10mm Super eyepieces |
| Finder Scope | 8x50 right-angle correct-image finder |
| Diagonal | No |